Perşembe
Sıcak
17°C | 38°C
Cuma
Sıcak
18°C | 37°C
Cumartesi
Sıcak
18°C | 37°C

Muhtarlıklar

  Muhtarlıklar

Altıoluk (Kelxasi)
Elazığ İlinin Alacakaya İlçesine bağlı bir Mahalledir.

 
Coğrafya
Elazığ İline 89 km, Alacakaya İlçesine 3,5 km uzaklıktadır.İklim
Son yıllarda Bölgenin ekolojik ve İklim özelliklerini değiştiren bir yapılaşmadan dolayı özellikle şu an faal olan Kral kızı barajı mahallenin iklimini tamamen değiştirmiştir daha önce kışları sert yazları yağışlı geçen köyde Barajdaki buharlaşma ve farklı dengelerden dolayı ılıman ve belirsiz bir iklim hakim olmuştur.Nüfus
Mahallede konuşulan dil ve etnik yapı Zazacadır. Mahalle halkı Zazadır.
2007 442
2000 491
1997 576Ekonomi
Mahalle ekonomisi [[tarım] Mahallenin su kaynaklarının bol olması etrafının dağlarla çevrili olması tarım açısından avantaj ve dezavantaj yaratmaktadır. Tarımda ekili alanların azlığı ve Mahallenin genişçe bir kısmının engebeli araziden oluşmasından dolayı üzüm bağcılığı, badem, ceviz ve değişik ürünler yetiştirilmektedir, bu ürünlerin kalitesi çok yüksek olmakla beraber tamamen Mahalle halkının geçimini ve ihtiyaçlarını sağlamaya yöneliktir. Ticari anlamda herhangi bir üretim yapılmamaktadır. Hayvancılık ve Maden işçiliğine dayalıdır.


Muhtarlık
Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte Köy'ün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy Muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre Köy Muhtarları:
2014 – Mehmet ÜNAL
2009 - Mahmut ÜSTÜNDAŞ
2004 - Ahmet YALÇIN
1999 - Mehmet SÖNMEZ
1994 - Resul GÜRBÜZ

Altyapı Bilgileri
Köyde İlköğretim Okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. PTT acentesi vardır. Sağlık Ocağı ve Sağlık Evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
ALTIOLUK KÖYÜ (ALTIOLUK MAHALLESİ)
İlçemizin bağlı bir Köyü olan Altıoluk Köyü Alacakaya Belediye Meclisinin 04.12.2009 tarih ve 19 sayılı kararı ile Alacakaya Belediye sınırlarına katıldığı İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün 07.05.2010 tarihli yazısıyla bildirilmiş ve Mahalle statüsü almıştır.

Sularbaşı Mahallesi
Elazığ İlinin Alacakaya İlçesine bağlı bir Mahalledir.


Tarihçe
Köyün eski yerleşim yeri Sori Dağları karşısı Tirkan düzlüğünde bulunmakta olup, o zamanlar Köyde hastalığın çıkmasıyla Köyde sadece 3 kardeş kalır, bunlarda dağılmaya karar verirler büyüğü İncebayır - Behrocor ortancası Sularbaşı - Bahrobozo küçük kardeş ise boğaz Köye Behrocer gider ve buralar Köy halini alırlar. Alacakaya'nın en güzel Köylerinden biridir ve önemli ipek yoluna sahiptir. 24 saat istenilen zaman araba geçen yük kamyonlarının geçiş yoludur.


Kültür
Köyün Gelenek, Görenek ve Yemekleri .
Köyün Yemekleri: Zerbet, Aruşek, Pesti, Sırın, İçliköfte, Çiğköfte, vb
Köyün Gelenekleri :Kız İsteme Davul Zurnalı Düğün köyde Zaza dili kullanılmaktadır.


Coğrafya
Elazığ İline 79 km, Alacakaya İlçesine 3 km uzaklıktadır.


İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus
2007 339
2000 368
1997 372


Muhtarlık
Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte Köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy Muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy Muhtarları:
2014-  M.Selim BEKTAŞ
2009 - Mehmet Şahin GÜN
2004 - Mehmet ŞAHİN GÜN
1999 - Hasan EROL
1994 - Hasan EROL
1989 - Hasan EROL
1984 - Hasan EROL

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı Bilgileri
Köyde, İlköğretim Okulu vardır. Ancak 6. 7. ve 8. sınıflar taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur, ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy konağı ve taziye yeri vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Altınçanak Mahalle Muhtarı: Hüsamettin YAĞIZ